Diptych Tutorial for PS CS3

English: Today I went to Edyta’s to take some photos for her brand new blog. I promised her to show her step by step how to put two photos together to create a diptych. Unfortunately, in the course of a very nice conversation I lacked the time to do so and that is exactly the reason why I decided to show it here. It’s going to be my second tutorial, The Dragan Effect Tutorial being the first (see it HERE) Easy-peasy, but still there are people who would like to know it and they don’t. (Gee, I really lack the flow in writing tonight 😀 ) So, let us begin.

Polish: Mamy, moi drodzy, w szeregach nową blogerkę. Jest nią Edyta, którą odwiedzilam dziś z aparatem celem zaopatrzenia ją w zdjęcia na ww bloga. Obiecalam jej też, że pokażę jej jak zlożyć dwa zdjęcia w dyptyk, ale jako że rozmowa wyjątkowo się przedlużyla, zabraklo mi na to czasu (i nie ukrywam, że również zwyczajnie o tym zapomnialam). Jest to zatem idealna okazja, by podzilić sie z wami mini tutorialem na ten temat. (Mój pierwszy tutorial na temat Efektu Dragana znajdziecie TUTAJ). Niby łatwizna, ale jednak nie każdy potrafi. No to zaczynamy.

1)

English: Open the first image in the Photoshop.

Polish: Otworz pierwsze zdjęcie w Photoshopie.

2)

English: Choose the cropping tool from the menu on your left and instead of cropping, spread the background to make some space for the second image.

Polish: Z menu po lewej stronie wybierz narzędzie “Kadruj” , ale zamiast przycinania obrazu – poszerz tło tak, żeby zrobić miejsce na kolejne zdjęcie.

3)

English: Now go to File>Place

Polish: Teraz menu “Plik” wybierz opcję “Umieść”

4)

English: …choose the second image…

Polish: ….wybierz zdjęcie ktore chcesz złożyć z poprzednim…

5)

English: …The second image will show in a form of an ‘envelope’ you can move wherever you want in the space provided. Place it where you want and cofirm it clicking “Place”

Polish: …Wybrane przez ciebie drugie zdjęcie pojawi się na ekranie pod postacią takiej ‘koperty’ którą można dowolnie przesuwać po ekranie. Umieść je tam gdzie chcesz żeby sie znajdowało i potwierdź komendę klikając ‘Umieść’ w oknie które ci wyskoczy.

6)

English: It may happen that your backgroud is wider than the image.

Polish: Może się zdarzyć, że po złożeniu zdjęć zostanie ci po bokach trochę tła.

7)

English: It’s not a problem. Just choose the cropping tool again (See step1) and chop it off.

Polish: Dla nas to jednak żaden problem. Ponownie wybieramy narzędzie kadrowania (Zobacz krok1) i przycinamy wystający kawałek.

 

 

VOILLA, your diptych is ready 🙂

 

VOILLA, dyptyk gotowy 🙂

 

the result / wynik, photos and editing by podwiatr

Advertisements

6 thoughts on “Diptych Tutorial for PS CS3

    • Powtórzę się – cała przyjemność po mojej stronie 🙂 Lubię (jak lokomotywa Tomek z bajki “Tomek i Przyjaciele”) być użyteczna 😀

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s