Ghosts

English: During my holidays at Mazury (a lake district in Poland) I was faced with a  problem I sometimes encounter while taking photos when it’s dark and there is not a single wall nearby to reflect the speedlight. Whenever I have to shoot in such conditions my photos seem so flat and uninteresting to me that I never go back to them.

However, there is a way to solve the problem (there probably are more which I personally do not know) and make your photos more catchy. This is to create some “ghosts”. How to do it? (I always try to give the answers 😉 ) Well, all you really have to do is to set your speedlight/flash to “REAR” and to use slower shutter speed. You will probably need a few trial photos to get the most wanted result, mine is as follows 🙂

Polish: Kiedy spędzałam wakacje na Mazurach (Polakom nie muszę wyjaśniać gdzie to 😉 ) napotkałam problem, który miewam dość często, gdy zmuszona jestem fotografować w ciemnych dużych pomieszczeniach, gdzie nie ma nawet kawałka ściany od której można by odbić światło zewnętrznej lampy błyskowej. Zazwyczaj uzyskuję wtedy zdjęcia tak płaskie i nieciekawe, że nawet nie chce mi się do nich wracać.

Jednak jest jeden sposób, by tego uniknąć (zapewne jest więcej takich sposobów, ale póki co ich nie znam 😉 ). Otóż można sobie porobić “duchy” na zdjęciu. Jak? ( przecież zawsze odpowiadam na pytania tego typu 😉 ) Ustawiamy dłuższy czas i przełączamy lampę błyskową (wbudowaną lub zewnętrzna) na tzw tryb dugiej kurtyny  (zazwyczaj oznaczoną jako “REAR” w funkcjach aparatu). Myślę, że dla uzyskania pożądanego efektu trzeba będzie wykonać kilka ujęć próbnych. Mój pożadany efekt wygląda mniej więcej tak:

Alicja dancing with her father at a disco for kids/Alicja tańcząca z tatą na dyskotece dla dzieci, photo by podwiatr

 

Alicja nad Artur at a dancing class/ Alicja i Artur na kursie tańca, photo by podwiatr

 

Alicja concentrated on doing what the dancing teacher asked for/ Alicja skoncentrowania na naśladowaniu ruchów instruktorki tańca, photo by podwiatr

Advertisements

3 thoughts on “Ghosts

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s